Rehabilitace centrálního lázeňského parku v Poděbradech

památky krajinářské architektury
Generální projektantNew Visit s.r.o.
KlientMěsto Poděbrady
Autořiing. et ing. Tomáš Jiránek, ing. arch. Marek Lehmann
SpoluautořiOndřej Černík, DiS., ing. Adéla Jiránková, ing. Vlastimil Koupal, Ing. Simona Šafránková
premium-img-2

Projekt rehabilitace Centrálního lázeňského parku Poděbrady vznikl v r. 2002. Postup realizace probíhal v letech 2003 až 2007 po dílčích, prostorově definovatelných celcích. Úkolem bylo ctít dobu svého vzniku, hlavně třicátá léta 20. století, zároveň park zasadit do počátku 21. století. Jedná se o parkové náměstí, lemované uličním parterem s bytovými i léčebnými domy, službami občanské vybavenosti a podobně. Součástí projektu je rehabilitace hlavní lázeňské promenády. Park je možné vnímat jako jeden prostor parkové zeleně v jádru města. Je pobytovým, ale i společenským prostorem. Potkávají se zde všechny generace – od dětí až po seniory, využívají ho lázeňští hosté.

 

premium-img-3
premium-img-4premium-img-5

Město Poděbrady si ve svém vlastním přesvědčení o síle vztahu mezi kvalitou veřejného prostředí, tradici parkového umění a lázeňské léčebné a rehabilitační kultury uvědomovalo nutnost rehabilitovat chátrající lázeňský park do evropského standardu. To se ukázalo jako správná a moudrá vize. Realizace rozsáhlého projektu včetně modernizace hlavní lázeňské promenády skutečně iniciovala prudký rozvoj lázeňského zázemí a rozvoj místních privátních služeb a podnikatelských aktivit. S investicí do kvality veřejného městského prostředí se rodí chuť lidí ve městě žít a podnikat. Kavárny, restaurace, lázeňské domy, to vše navazuje na tento projekt. Park je plný klasických lázeňských prvků, vodní fontány, kolonády a v neposlední řadě velice pestrou kompozicí stromů, keřů a květin vytrvalých i ročních.

 

premium-img-6premium-img-7

Obklopen blokovou zástavbou, která započala ve 30.tých letech 20. století na podkladu Regulačního plánu od architekta Františka Jandy. Park, dnes náměstí T. G. Masaryka, je lemován dvěma ulicemi s frontami domů, z nichž jedna je lázeňská promenáda spojující náměstí s nádražím. Ta je rovněž součástí projektu, byť bylo rozhodnuto za nesouhlasu autorů o změně navrženého povrchu na asfaltový. Lázeňská promenáda spolu s parkem po realizaci díla značně ožila životem relaxačním, kulturním i obchodním.

 

 

premium-img-8
premium-img-9premium-img-10

Práce na projektu rehabilitace Centrálního lázeňského parku započaly v roce 2002, přičemž realizace následně probíhala v dílčích prostorově ucelených etapách mezi léty 2003 až 2007. Hlavním cílem projektu bylo respektovat dobu vzniku parku, tedy třicátá léta 20. století, zároveň park zasadit do současnosti.

 

Park lze z kompozičního hlediska rozdělit na 3 hlavní části - formálně řešenou, novoklasicistní severní část, střední část řešenou v novokrajinářském stylu anglického parku a část nejblíže náměstí, před realizací projektu s nejméně zřetelnými historickými odkazy, autory pojatá současně. Tyto jednotlivé části svým charakterem předurčily specifický přístup k jejich obnově.

 

 

V kompozičním středu nejen obdélného parku, ale kružnicové urbanistické kompozice nové části města se nachází lázeňský pramen umístěný do unikátní stavby kolonády, pojmenované po průkopníkovi československé kardiologie Prof. Dr. Václavu Libenském. Stavba pochází z roku 1938 a jejím autorem je architekt Vojtěch Kerhart. Tato jednoduchá, ale impozantní stavba vytváří nenásilný spojovací prvek mezi formální novoklasicistní částí parku, kterou tak uzavírá proskleným kioskem se sklobetonovou kupolí a částí volnou novokrajinářskou, do níž se rozbíhá rytmem a otevřeným prostorem jednoduché sloupové kolonády. Stavba ve stylu funkcionalismu s nuancemi Art Deco prošla rovněž kompletní rekonstrukcí a je tak nedílnou součástí naší práce. Stavba je po rekonstrukci prohlášena za kulturní památku.

premium-img-11
premium-img-12